Крапельне зрошення — спосіб поливу, при якому вода невеликими порціями подається рівномірно до коренів рослини протягом усього вегетаційного періоду і іригаційна волога надходить тільки до рослин, а не витрачається на міжряддя. Завдяки цьому система крапельного зрошення є більш ефективною, ніж інші системи зрошення.
Переваги методу
Крапельне зрошення — спосіб поливу, при якому вода по системі полілітленових трубопроводів і емітерів подається в кореневу зону рослин. Головною особливістю краплинного зрошення є подача води безпосередньо до кожної рослини, відповідно до його потреби у воді. Завдяки цьому витрата води та енергії при крапельному зрошенні в 2…5 разів менша, ніж при традиційних способах поливу, також у 3…4 рази знижуються норми внесення мінеральних добрив, які подаються разом з водою безпосередньо в кореневу зону кожної рослини. Крапельне зрошення - економічно обґрунтований і екологічно безпечний спосіб поливу садів, виноградників, ягідників, овочів і баштанних культур в умовах відкритого ґрунту, а також сільськогосподарських культур в теплицях і на садово-городніх ділянках.
Крапельне зрошення дозволяє займатися овочівництвом навіть там, де у зв'язку з недоліком водних ресурсів це було неможливо. Наприклад, у Північній Африці на пісках з використанням краплинного зрошення отримують більше 100 т/га томатів. Важливо по-новому відбувається внесення добрив. Раціон добрив розраховується відповідно до сезонних потреб рослин. Добрива, що подаються у розчиненому вигляді разом із водою. Таким чином, підгодовуються не бур'яни в міжряддях, а культури, що вирощуються.
Під час поливу за допомогою краплинного зрошення вода не потрапляє на листя овочів, отже, рослини менше піддаються хворобами. Оскільки води подається менше, допускається використання води з більшою мінералізацією, ніж при дощуванні. За допомогою краплинного зрошення можна регулювати рН ґрунту, боротися зі шкідниками. Користувачі систем краплинного зрошення виграють у термінах дозрівання продукції, тобто. мають „фору“ в конкуренції при виході на ринок ранніх овочів. Завдяки йому, фермери одержують томатів близько 100 т/га, огірків 40… 60 т/га та цибулі понад 60 т/га.
Останнім часом постало питання вибору виробника системи краплинного зрошення, в основному виробника зрошувальної трубки, оскільки більше 20 фірм у світі виробляють подібну продукцію, інформацію про які ви можете отримати в розділі Каталог.
Планування системи крапельного поливу на ділянці, особливості монтажу
Для визначення витрат на впровадження крапельного зрошення необхідно розробити проект і скласти кошторис для конкретної ділянки. Зокрема витрати на впровадження крапельного зрошення системи становлять в овочеводстві 900… 1200 у.о./га., у садівництві та виноградарстві 1400-2000 у.о. культур.
Система крапельного зрошення складається з:
головного водозабірного вузла (насосної станції),
фільтростанції
регулюючого вузла для постійного тиску зрошувальної системи
магістрального трубопроводу
розподільного рукава,
поливної трубки або стрічки крапельного зрошення